Chess

European Women Club Cup 2010

The strongest women club event of the year

European Club Cup

More than 40 titled players will participate in this year’s edition of the Women European Club Cup. Top rated is the ex World Champion Antoaneta Stefanova, follwed by her teammate and World Blitz Champion GM Kateryna Lahno, IM Harika Dronavalli, GM Cmylite, GM Chiburdanidze, and 19 more IM players.

Top seeded is the team of AVS with average ELO of 2511, follwed by SPb Chess Club 2474, and Samaia Tbilisi 2464.

Photo gallery of the playing venue here

ECC 2010 official website

1. AVS (RtgAvg:2511)

Bo. Name Rtg FED

1 GM Stefanova Antoaneta 2551 BUL

2 GM Lahno Kateryna 2539 UKR

3 WGM Pogonina Natalija 2491 RUS

4 IM Muzychuk Mariya 2464 UKR

5 WGM Savina Anastasia 2404 RUS

2. SPb Chess Club (RtgAvg:2474)

Bo. Name Rtg FED

1 GM Cmilyte Viktorija 2513 LTU

2 GM Socko Monika 2486 POL

3 GM Arakhamia-Grant Ketevan 2451 SCO

4 IM Atalik Ekaterina 2447 TUR

5 IM Bodnaruk Anastasia 2399 RUS

3. Samaia Tbilisi (RtgAvg:2464)

Bo. Name Rtg FED

1 GM Chiburdanidze Maia 2500 GEO

2 IM Javakhishvili Lela 2451 GEO

3 IM Melia Salome 2439 GEO

4 IM Khurtsidze Nino 2435 GEO

5 IM Khotenashvili Bela 2464 GEO

4. MIKA Yerevan (RtgAvg:2460)

Bo. Name Rtg FED

1 IM Danielian Elina 2466 ARM

2 IM Harika Dronavalli 2515 IND

3 IM Mkrtchian Lilit 2484 ARM

4 IM Galojan Lilit 2373 ARM

5. Giprorechtrans (RtgAvg:2411)

Bo. Name Rtg FED

1 GM Zhukova Natalia 2499 UKR

2 IM Munguntuul Batkhuyag 2412 MGL

3 IM Zaiatz Elena 2407 RUS

4 IM Vasilevich Irina 2324 RUS

5 WIM Fominykh Maria 2305 RUS

6. BAS Beograd (RtgAvg:2390)

Bo. Name Rtg FED

1 IM Bojkovic Natasa 2368 SRB

2 IM Gaponenko Inna 2469 UKR

3 WGM Chelushkina Irina 2325 SRB

4 IM Vasilevich Tatjana 2399 UKR

5 WIM Drljevic Ljilja 2273 SRB

7. USV Volksbank Halle (RtgAvg:2297)

Bo. Name Rtg FED

1 IM Kononenko Tatiana 2384 UKR

2 WGM Belic Jordanka 2297 SRB

3 WGM Sharevich Anna 2283 BLR

4 WGM Straub Natalia 2224 GER

5 WIM Jahn Constanze 2152 GER

8. Ashdod Elite CC (RtgAvg:2203)

Bo. Name Rtg FED

1 IM Borsuk Angela 2270 ISR

2 WIM Vasiliev Olga 2293 ISR

3 WIM Tsifanskaya Ludmila A 2143 ISR

4 WFM Dotan Valeria 2104 ISR

9. Lokomotiv 2000 (RtgAvg:2181)

Bo. Name Rtg FED

1 WIM Nikolova Adriana 2295 BUL

2 Sirkova Darena 2094 BUL

3 WIM Videnova Iva 2283 BUL

4 Janeva Mariya 2042 BUL

5 Kalcheva Natalia 2052 BUL

10. Herzliya Chess Club (RtgAvg:2068)

Bo. Name Rtg FED

1 WFM Botvinnik Irina 2216 ISR

2 Len Irina 2065 ISR

3 Yakovleva Tatiana 2124 ISR



4 Lian Marina 1865 ISR

11. KSC Komarno (RtgAvg:2002)

Bo. Name Rtg FED

1 WIM Borosova Zuzana 2277 SVK

2 Edes Zsofia 2065 SVK

3 Kral Klaudia 1806 SVK

4 Kralova Katarina 1861 SVK

Note: more teams will be announced as they become available at the official website

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2015