Chess

Mitropa Cup 2010

The Central Europe chess competition participants and info

Fabiano Caruana square 2

By Adolivio Capece, exclusive for Chessdom.com

Mitropa Cup 2010 will take place May 29 to June 6 in Chur (Switzerland). It will include the participation of Germany, Switzerland, France, Italy, Slovakia, Croatia, Slovenia, Austria, Czech Republic, and Hungary.

The competition will begin with a simul by Viktor Korchnoi against 30 opponents. Find the full list of players below.

The Mitropa Cup is the annual team chess tournament for national teams from Central Europe. The word Mitropa is a derivative of German Mittel Europa (Central Europe). The idea of the Mitropa Cup came from Gertrude Wagner (1925-2009) She, together with her husband Karl and the president of the Austrian Chess Federation Kurt Jungwirth were the founders and organizers of the tournament.

The 2005 edition held in Austria was the first one organized for both men and women, but the very first edition of women’s cup took place in Saint-Vincent (Aosta Valley), Italy, in 2002.

Winners 1976-2009: 8x Yugoslavia, 5x (West) Germany, 4x Hungary, 4x Croatia, 3x Slovenia, 3x France, 1x Austria

Women’s cup: Slovenia 3 (+1 in 2002), Italy and Hungary 1

Mitropa 2009 info

Participants Mitropa Cup 2010

Switzerland: GM Florian Jenni (2520 ELO), GM Joe Gallagher (2493), IM Werner Hug (2463), IM Ralph Buss (2430), Jonas Wyss (2253) – WIM Gundula Heinatz (2220), WGM Tatjana Lematschko (2184), Camille de Seroux (2028).

Germany: IM Niclas Huschenbeth (2457), GM Michael Prusikin (2520), GM Falko Bindrich (2539), GM David Baramidze (2534), GM Uwe Bönsch (2520) – WIM Judith Fuchs (2231), WIM Sarah Hoolt (2223).

France: GM François Fargère (2489), IM Charles Monroy (2459), IM Kevin Roser (2429), FM Nicolas Tripoteau (2425) – WGM Nino Maisuradze (2250), WIM Christine Flear (2170).

Italy: GM Fabiano Caruana (2675), GM Michele Godena (2554), GM Daniele Vocaturo (2493), GM Lexy Ortega (2464), IM Sabino Brunello (2467) – WGM Elena Sedina (2342), WGM Olga Zimina (2309), WIM Marina Brunello (2218).

Croatia: GM Marin Bosiocic (2562), GM Zoran Jovanovic (2520), IM Sasa Martinovic (2515), GM Ante Saric (2489), IM Darko Doric (2452) – WGM Mirjana Medic (2271), WIM Borka Franciskovic (2261), WIM Vlasta Macek (2217).

Austria: GM Markus Ragger (2614), IM Martin Neubauer (2458), IM Robert Kreisl (2374), IM Siegfried Baumegger (2414), FM Fabian Platzgummer (2340) – WIM Anna-Christina Kopinits (2158), WFM Veronika Exler (2119), Barbara Schink (2063).

Slovakia: IM Marian Jurcik (2487), IM Michal Meszaros (2393), FM Milan Pacher (2396), Tamas Petenyi (2381), GM Gennadij Timoscenko (2499) – Alena Mrvova (2239), WFM Veronika Machalova (2163).

Slovenia: GM Luka Lenic (2592), GM Jure Borisek (2561), IM Jure Zorko (2440), Aljosa Tomazini (2231), GM Georg Mohr (2511) – WGM Jana Krivec (2340), WIM Vesna Rozic (2271), WFM Narcisa Mihevc-Mohr (2142).

Czech Republic: IM Pavel Simacek (2518), GM Vlastimil Jansa (2524), IM Jan Krejci (2455), IM Stepan Zilka (2509), IM Vladimir Talla (2505) – WGM Katerina Nemcova (2247), WIM Kristyna Havlikova (2251), WFM Karolina Olsarova (2191).

Hungary: GM Richard Rapport (2509), IM Gabor Papp (2534), IM Krisztian Szabo (2506), IM Gyula Pap (2496), IM Istvan Sipos (2461) – WGM Anna Rudolf (2344), WIM Petra Papp (2270), Boglarka Erdos (2147).

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2015