Chess

GM Wesley So and GM Safarli continue their participation

World Youth Chess Olympiad 2008

wesley so

GM Wesley So and GM Safarli will lead the youth chess Olympic teams of Philippines and Azerbaijan at the starting WYCO in Turkey. The two players are one of the few grandmasters U16 in the world.

The World Youth Chess Olympiad will take place in Mersin, Turkey from 16 August (Arrival) to 25 August Departure). Many players will come from the just finished World Junior Championship – Narmin Kazimova (6th place at the WJCC), Pascua Haridas, etc.

The Youth Olympic team of Russia is top seeded. it is led by IM Shimanov who is joined by Oleg Yaksin, Ilia Iljiushenok, and two strong WFMs – Bodnaruk and Repina.

Second seeded is India, the only team consisted of titled players – IM Adhiban, IM Sethuraman, IM Shyam, FM Prasanna, FM Priyadharshan.

Here are all the teams of future young chess stars.

1 Russia

1 IM SHIMANOV Aleksandr 2480

2 YAKSIN Oleg 2307

3 WFM BODNARUK Anastasia 2394

4 WFM REPINA Varvara 2201

ILJIUSHENOK Ilia 2315

2 INDIA Rtg-Ø:2364

1 IM ADHIBAN B 2422

2 IM SETHURAMAN S P 2425

3 IM SHYAM Sundar M 2312

4 FM PRASANNA Rao 2233

FM PRIYADHARSHAN K 2297

3 AZERBAIJAN Rtg-Ø:2359

1 GM SAFARLI Eltaj 2527

2 IM DURARBEYLI Vasif 2413

3 MAMMADOV Ayaz 2346

4 KAZIMOVA Narmin Nizami Qizi 2148

TALISHZADA Orkhan Rovshan Oglu 2108

4 PHILIPPINES Rtg-Ø:2280

1 GM SO Wesley 2577

2 PASCUA Haridas 2171

3 DATU Alcon John 2138

4 GARCIA Jan Emmanuel 2232

5 TURKIYE-A Rtg-Ø:2267

1 FM YILMAZ Mustafa 2362

2 FIRAT Burak 2219

3 YILMAZYERLI Mert 2207

4 KANMAZALP Ogulcan 2281

SIPAHIOGLU Irmak 2006

6 GEORGIA Rtg-Ø:2252

1 FM BREGADZE Levan 2399

2 JANIASHVILI Irakli 2192

3 DAVARASHVILI Nodar 2220

4 NIKOLASHVILI Giorgi 2197

7 ARMENIA Rtg-Ø:2247

1 FM TER-SAHAKYAN Samvel 2480

2 BAGHDASARYAN Vahe 2193

3 VARDANIAN Haik G 2177

4 TAMAZYAN Haik 2139

8 SLOVAKIA Rtg-Ø:2201

1 PETENYI Tamas 2289

2 MAZUR Stefan 2237

3 CSIBA Dominik 2157

4 STRAKA Josef Jr 2121

9 UZBEKISTAN Rtg-Ø:2198

1 GUBAYDULIN Talgat 2278

2 RAHIMOV Rahmatjon 2218

3 OHUNOV Bobur 2113

4 KHAMROEV Ravshan 2181

10 ENGLAND Rtg-Ø:2153

1 ZHOU Yang-Fan 2259

2 KILPATRICK Callum 2203

3 YNOJOSA Felix Jose 2101

4 SEN Subin 2050

AUCKLAND Elliott 1990

11 SWITZERLAND-A Rtg-Ø:2138

1 NURI Kambez 2168

2 ROSENTHAL Jonathan 2248

3 GAEHWILER Gabriel 2095

4 GRILLON Alexandre 2042

12 SWITZERLAND-B Rtg-Ø:1988

1 RINDLISBACHER Jan 1999

2 RINDLISBACHER Lars 1980

3 GEORGIADIS Nico 1951

4 HASENOHR Benedict 2021

13 GREECE Rtg-Ø:1977

1 MALIKENTZOS Sotirios 2063

2 KAFETZOPOULOS Anastasios 2049

3 RIGOPOULOS-TSIGKOS Alexandros 2018

4 BALOKAS Dimitrios 1779

14 SRI LANKA Rtg-Ø:1952

1 KAVINDA Akhila 2029

2 KOTTAHACHCHY K O V 1965

3 AMARASENA Kaveesha 1900

4 SAMARAKOON U L 1912

15 TURKIYE-C Rtg-Ø:1929

1 EMIROGLU Cankut 2028

2 KOMUT Kaan 1813

3 CM YUKSEL Atilla Koksal 1936

4 YARGICI Mazhar Kutay 1937

ARAT Ufuk Sezen 0

16 TURKIYE-B Rtg-Ø:1923

1 ATMAN Berkan 1941

2 KANLI Kaan 1972

3 GAYGUSUZOGLU Gokhan 1887

4 KERIGAN Demre 1892

TEKELI Taylan Can 1829

17 TURKIYE-MERSIN Rtg-Ø:1902

1 UZUN Sarp 1988

2 OLCUM Ahmet 1896

3 ERERDEM Gani Eren 1836

4 BUYUKASIK Diyap 1888

SAGBAS Cagdas Gurkan 0

18 TURKIYE-GIRLS-A Rtg-Ø:1861

1 KAYA Emel 1889

2 TULAY Seray 1788

3 SOP Selen 1870

4 SOYLEMEZ Cansu 1849

SASMAZEL Burcu 1837

19 BOSNIA HERZEGOVINA Rtg-Ø:1800

1 JEFIC Srdjan 2095

2 KADRIC Denis 1904

3 MATIJEVIC Jure 0

4 JACIMOVIC Sara 1799

20 TURKIYE-GIRLS-B Rtg-Ø:1788

1 KAPLAN Ebru 1878

2 ASAN Elvan 1874

3 ARIG Busra 1787

4 DURMAZ Ayca Fatma 0

KARANLIK Bedia Helen 1613

21 ISEM Rtg-Ø:1771

1 ZEYTINOGLU Nasir Ekin 1883

2 KAZDAGLI Benan 1754

3 KARANFIL Tevfikcan 1653

4 TARIM Ozgur 1792

BAGLAN Esat 0

22 SOUTH AFRICA-B Rtg-Ø:1567

1 KANNEMEYER Werner 1862

2 ENSLIN Stefan 0

3 DU TOIT Stefan 0

4 VAN WYK Laetitia 1607

VAN NIEKERK Francois 0

23 ALBANIA Rtg-Ø:1564

1 ASHIKU Franc 2056

2 YZEIRAJ Diamant 0

3 RASHA Blerim 0

4 DOKSANI Paulo 0

24 KENYA Rtg-Ø:1480

1 HOWORTH Aneurin 0

2 MOHAN Rahul 0

3 OBILLO Brian Otieno 0

4 NAGDA Ankush 1719

25 SOUTH AFRICA-A Rtg-Ø:1476

1 MEYER Andre 1702

2 BORNHEIM Craig 0

3 MODI Jaishil Bhadrashil 0

4 NAIDU Sayen 0

5 HENDRIKSZ Gabriel 0

26 AUSTRALIA Rtg-Ø:1451

1 GROSSMAN Alex 0

2 NG Isaac 0

3 FENG Thomas 1602

4 NG Joshua 0

27 SYRIA Rtg-Ø:1400

1 KHATIB Houssen 0

2 NEKR Abdalrhman 0

3 KHLEFA Adnan 0

4 ALTRBOSH Hosam 0

Official website

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2015